Aktuellt

Sverige tillåter nya HCT-fordonskombinationer – Ekeri är redo

15.4.2025

Från och med den 15 april 2025 tillåts tre nya HCT-kombinationer på svenska vägar – för fordonståg upp till 34,5 meter långa. Bland dessa är den nordiska kombinationen särskilt efterlängtad av transportföretag som vill kombinera en lång lastbil med dolly och semitrailer. Ekeri är experter på denna populära transportlösning – som nu äntligen är godkänd i Sverige.

Med längre fordonskombinationer kan mer gods transporteras per körning, vilket innebär färre turer, minskad bränsleförbrukning och lägre utsläpp. Det är en konkret väg till både kostnadsbesparingar och klimatsmart logistik.

Kompatibel med både de svenska och finska HCT-reglerna

Transportstyrelsen i Sverige har utfärdat en uppdaterad föreskrift (TSFS 2025:17) som reglerar tekniska krav för fordonskombinationer längre än 25,25 meter. Från och med den 15 april 2025 tillåts tre nya typer av HCT-kombinationer, och den maximala längden för linkfordon ökas.​

Tidigare tillåtna kombinationer i Sverige:

  • A-dubbel: dragbil med två semitrailers kopplade via dolly
  • AB-dubbel: dragbil link, dolly och semi-trailer

Nya tillåtna kombinationer i Sverige från 15 april 2025:

  • B-dubbel: dragbil med längre link och standard semitrailer
  • C-dubbel: lastbil med två centralaxelsläp
  • Nordisk kombination: lång lastbil med dolly och semitrailer

Av dessa är alla utom C-dubbel även tillåtna i Finland, vilket gör det möjligt att skapa konfigurationer för båda ländernas vägkrav.

Dimensioneringskrav att känna till:

B-dubbel: Den första linktrailern får vara max 12 meter lång (kopplingspunkt till bakände).

Nordisk kombination: Lastbilen får vara max 12 meter lång. Till den kan kopplas en dolly och en standardsemitrailer på max 13,6 meter – vilket ger en total längd på cirka 27 meter.

Ekeri – expert på långa och smidiga fordonskombinationer

På Ekeri har vi utvecklat transportlösningar som kombinerar maximal lastkapacitet med utmärkt manövrerbarhet. Genom svängbar bakaxel och axellyft får du en flexibel fordonskombination som klarar rondeller och trånga utrymmen – utan att tumma på lastvolymen.

Nyckelfunktioner i våra HCT-lösningar:

  • Maximal nyttolast – mer frakt per resa
  • Medspårande axel – bättre manövrering i stadsmiljö
  • Klimatsmarta lösningar – mindre utsläpp, lägre kostnader

Vill du veta hur en nordisk HCT-kombination skulle passa i din fordonsflotta?

👉 Kontakta oss idag – så planerar vi en optimal transportlösning för dig.

Dessa tre fordonskombinationer för ekipage längre än 25,25 meter är godkända i svenska vägnätet från och med 15 april 2025. Bilderna ingår i Transportstyrelsens föreskrift TSFS 2025:17.

SENASTE NYHETERNA
KONTAKTA OSS

Vill du ta reda på vilken lösning som passar dig bäst?

© 2025 Ekeri Ab