Pressmeddelande

Ekeri Ab förvärvar Essframe Ab:s verksamhet – satsar på tillväxt och innovation inom komponenttillverkning

15.8.2025

Ekeri och Essframe har ingått ett avtal om att Essframes verksamhet övergår i Ekeris ägo. Detta markerar ett strategiskt steg i Ekeris tillväxtresa och stärker bolagets möjligheter att utveckla sina produkter och produktionsmetoder.

Essframe Ab, har sedan 1995 samarbetat med Ekeri som leverantör av FNA/FRC-dörrar. Företaget har investerat i modern maskinpark och kunnande inom cnc-teknik och nu övergår hela personalen och maskinparken till Ekeri.

– Essframes vilja att ständigt förbättra och utveckla sin service och sina produkter, i kombination med deras förmåga att föra en konstruktiv dialog där kundens önskemål alltid står i fokus, är orsaken till att vi på Ekeri är mycket nöjda med vårt mångåriga samarbete, säger Christian Sundqvist, VD för Ekeri Ab.

Genom förvärvet kommer Essframes verksamhet att integreras i Ekerikoncernen, vilket möjliggör synergier inom produktutveckling, produktion och logistik. Essframes personal kommer att fortsätta sin verksamhet under Ekeris ledning.

– Vi ser fram emot att välkomna Essframe-teamet till Ekeri och tillsammans fortsätta utveckla innovativa lösningar för våra kunder, avslutar Sundqvist.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Christian Sundqvist – VD, Ekeri Oy
+358 44 478 8791
christian.sundqvist@ekeri.fi

Urban Fellman – VD, Essframe Ab
+358 50 563 2651
urban.fellman@essframe.fi

SENASTE NYHETERNA
KONTAKTA OSS

Vill du ta reda på vilken lösning som passar dig bäst?

© 2025 Ekeri Ab